104 lata temu, 15 sierpnia 1920 roku, stoczono Bitwę Warszawską, jedną z najważniejszych batalii w historii Europy. Uroczystości upamiętniające to wydarzenie oraz obchody przypadającego w tym dniu Święta Wojska Polskiego zorganizowano w kilku miejscach na terenie powiatu.

Bez wątpienia uroczystości w gminie Nieporęt miały najbardziej rozbudowany charakter. Zainaugurowano je 14 sierpnia złożeniem kwiatów przy pomniku na Placu Wolności w Nieporęcie, pomniku Legionistów marsz. Józefa Piłsudskiego w Białobrzegach oraz przy grobie Nieznanego Żołnierza na ul. Nowolipie. Główne obchody zorganizowano pod pomnikiem 28. Pułku Strzelców Kaniowskich w Wólce Radzymińskiej, którego odsłonięcie nastąpiło 100 lat wcześniej. Delegacje złożyły kwiaty po mszy świętej polowej, odczytaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej. Powiat Legionowski reprezentował radny Rady Powiatu Andrzej Olechowski. Tego dnia zorganizowano także promocję książki dr. Mirosława Pakuły pt. „Jerzy Boski (1896–1982). Bohater boju o Wólkę Radzymińską w 1920 r.” Dzień później odprawiono mszę świętą w kościele NMP Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym oraz złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową. Obecny tu był starosta legionowski Roman Smogorzewski. Ponadto w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się koncert okolicznościowy w ramach VIII Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego.

Legionowskie obchody 104. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego obejmowały mszę świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego. Powiat Legionowski reprezentował wicestarosta Konrad Michalski.

W gminie Wieliszew uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Odzyskania Niepodległości w Olszewnicy Starej. Złożyły się na nie msza święta polowa z udziałem pocztów sztandarowych oraz złożenie kwiatów. Z ramienia Powiatu Legionowskiego w obchodach uczestniczył Mariusz Kraszewski z Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego. Później mieszkańców zaproszono do udziału w pikniku rodzinnym przy Domu Wiejskim.

W Zegrzu odbył się piknik tematyczny z okazji Święta Wojska Polskiego zorganizowany przez serocki ratusz, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Uczestnicy mieli okazję bawić się podczas występów artystycznych, pokazu sprzętu wojskowego oraz korzystać z licznych atrakcji.

Źródło: www.powiat-legionowski.pl